czwartek, 10 września 2015

Jaką ukośnicę wybrać?

Ukośnica jest narzędziem przeznaczonym do obróbki drewna, czy innych materiałów. Na rynku dostępnych jest wiele modeli ale jak wybrać, tę która najlepiej spełni nasze oczekiwania...? Poniższy przewodnik jest podpowiedzią na powyższe pytanie.
Dzięki ukośnicy tniemy precyzyjnie, przede wszystkim długie i szerokie kawałki drewna, aluminium, czy inne materiały z tworzyw sztucznych pod kątem od 0 do 90 stopni. 

Przy wyborze ukośnicy należy wziąć pod uwagę kilka parametrów. Podstawowe parametry to: rodzaj ostrza, kąt cięcia, odchylenie. Poniżej opiszę każdy z nich:

OSTRZE

Każdy rodzaj ostrza (piły tarczowej) przeznaczony jest do cięcia określonej grupy materiałów. Dzięki odpowiedniemu dobraniu ostrza osiąga się dużą wydajność w procesie cięcia i przede wszystkim wysoką jakość powierzchni materiału przyciętego. Aby odpowiednio dobrać piłę niezbędna jest znajomość budowy tarczy i podstawowych zasad stosowania. Parametry jakie należy wziąć pod uwagę to:wielkość piły tarczowej, szerokość zęba, liczba i podziałka zębów piły, gatunek węglików spiekanych na zęby, kształt i kąt natarcia zęba.

KĄTY CIĘCIA

Ukośnica jak sama nazwa wskazuje jest przeznaczona do pracy pod kątem, oczywiście z możliwością regulacji, przykładem jest model TM72C marki Virutex, głowica może być przechylana od 0 do 45 stopni jak również obracana:

Niektóre modele przeznaczone są do pracy jednostronnej. Przy bardziej profesjonalnych urządzeniach możliwa jest praca dwustronna,co zapewnia większa wygodę. 

ODCHYLENIE - Piła ukośna z funkcją odchylenia pozwala na cięcie dwóch kątów jednocześnie. Funkcja ta przydatna jest przy bardziej skomplikowanych pracach meblarskich. 

Producent takiego urządzenia musi zadbać nie tylko o precyzję cięcia ale również o konstrukcję, która zapewni bezpieczną pracę użytkownikowi maszyny. Na przykład ukośnica TM33W marki Virutex posiada hamulec tarczy zatrzymujący ją kilka sekund po wyłączeniu urządzenia, posiada również system bezpieczeństwa, który zapobiega niepożądanemu uruchomieniu.
  
                               



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz